14
سپتامبر

معایب و مزایای سوله یو بی ام

معایب و مزایای سوله یو بی ام

انواع سوله یو بی ام به سوله هایی گفته می شود که از جنس ورق گالوانیزه ساخته شده و تقریباً سقف آنها قوسی شکل است. این سوله ها ممکن است روی دیوارهایی با ارتفاع کوتاه نصب شوند و در برخی موارد ممکن است دو طرف دهانه سوله روی زمین محکم شود. برای آن کسب و کارهایی که به سوله های قوسی شکل نیاز دارند و وسعت زمین آنها زیادتر است، انواع سوله یو بی ام به صورت چند دهانه برای آنها ساخته می شود. شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که ورقه های فلزی فولادی با ابعاد و اندازه هایی به این بزرگی چگونه روی سقف سوله قرار می ‌گیرند؟

زمانی که تجهیزات ساخت سوله یو بی ام تا محل مورد نظر مشتری منتقل می ‌شود، ورق های گالوانیزه با طول و عرض مشخص از طریق تجهیزات جرثقیل بر روی سقف منتقل می گردند؛ این ورقه ها در کنار هم قرار داده می‌شود و توسط دستگاهی به نام دستگاه دوخت ورق فولادی، به یکدیگر متصل می گردند. این مسئله باعث شده است مهمترین مزایای سوله های یو بی ام یعنی ساخت در متراژهای بیشتر از ۱۰۰۰ متر نیز وجود داشته باشد.

با توجه به توضیحات فوق، مهمترین مزایایی که ساخت سوله یو بی ام فراهم کرده است، سفارشی‌سازی بودن آن در مساحت ها و متراژ های وسیع است. کسب و کارهای صنعتی یا سالن ‌های بزرگ تولید به این چنین سوله هایی نیاز دارند.

 مراحل ساخت سوله یو بی ام

پس از آنکه مشتریان طرح و برنامه خود را از ساخت سوله یو بی ام با شرکت سوله سازی مطرح کردند، نوبت به آن می رسد که تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای ساخت سوله تامین گردد. به دلیل اینکه دوخت ورقه های فولادی با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می‌شود، تمام مصالح و تجهیزات باید در محل ساخت سوله حاضر باشند؛ این کار، عملاً برای متراژهای کوچک تر، کمتر مقرون به صرفه است.

داشتن طرح و نقشه قبلی برای ساخت سوله یو بی ام به شدت توصیه شده است. همچنین نیاز به دفترچه محاسبات سوله نیز دارد. سوله های قوسی شکل برای عایق سازی نیاز به پوشش های پلی اورتان دارند. این مساله نیز در دسته مصالح اولیه سوله سازی قرار می گیرد.

 مهمترین مزایا و معایب سوله یو بی ام چیست؟

مقالات سوله - استاندارد سوله ، سازنده انواع سوله - قیمت سوله سبک ...

ساخت سوله یو بی ام

 مهمترین مزایای ساخت سوله یو بی ام، پایدار بودن کل سازه در برابر عوامل بیرونی نظیر وزش باد، زلزله یا طوفان است. این سوله ها در برابر گرما و سرما عایق هستند، چرا که پوشش های عایق برای آنها در مراحل سوله سازی قرار می گیرد. سوله های یو بی ام، جایگزین مناسبی برای  سوره تیر ورقی هستند.

 از معایب سوله یو بی ام می توان به عدم نصب جرثقیل در سقف اشاره کرد. سقف این سوله ها قوسی شکل است، بنابراین امکان نصب جرثقیل برای کارگاه های تولیدی بر روی سقف وجود ندارد. یکی دیگر از معایبی که برای سوله یو بی ام عنوان شده است، محدودیت در اندازه عرض دهانه سوله است. اگر شما قرار باشد دهانه های بزرگتری را اجرا کنید، قطعاً باید سوله چند دهانه ای را سفارش دهید. این اندازه ها استاندارد هستند و نمی‌توانید دهانه هایی را با بیش از حد استاندارد سفارش دهید.

 اگر عایق کردن سوله از پوشش های پلی اورتان استفاده کنید، مجوزهای بهداشتی برای کاربری این سوله‌ ها در مواد دارویی و غذایی صادر نمی‌ شود، چرا که پلی اورتان از نظر تاثیر گذاری بر روی مواد غذایی به تأیید نرسیده است!

 از طرف دیگر، عایق سازی سوله یو بی ام با پوشش های پلی اورتان، این مکان ها را برای کسب و کارهای دامپروری و مرغداری نامناسب می کند؛ چرا که رطوبت و بو به شدت در محیط افزایش پیدا می‌کند و ضد عفونی کردن فضا به سختی انجام می شود یا عملاً غیر ممکن است

 از سوله های یو بی ام می توانید برای پروژه های درمانی و خدمات بیمارستانی استفاده کنید. این هم یکی از مهمترین معایب این سوره ها است.

چرا ساخت سوله یو بی ام مورد توجه قرار گرفته است؟

 با توجه به مزایا و معایبی که در قسمت بالا در باره سوله یو بی ام اشاره کردیم، ساخت سوله های سبک هنوز هم نسبت به سوله های تیر ورقی ترجیح داده می ‌شود. این سوله ها سبک هستند، بنابراین هزینه ساخت سوله در مقایسه با سوله های تیر ورقی بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. سوله های یو بی ام بسیار محکم و بادوام هستند و امکان سفارشی سازی آن وجود دارد. در مکان هایی که امکان زمین لرزه وجود داشته باشد، ساخت سوله یو بی ام توصیه می شود.

اگر عایق هایی به غیر از عایق پلی اورتان برای سوله های یو بی ام انتخاب شود، به راحتی می‌توان آنها را برای پرورش مرغ یا بلدرچین و همچنین انواع گاو یا گوسفند استفاده کرد. کسب و کارهایی که در حوزه محصولات کشاورزی، پرورش گل ها و گیاهان یا انبار کردن غلات فعالیت دارند نیز به ساخت سوله یو بی ام نیاز پیدا می کنند.

دسته دیگری از فعالیت های خدماتی که به ساخت سوله یو بی ام نیاز دارند، نمایشگاه ‌های بزرگ نظیر نمایشگاه خودرو یا تجهیزات صنعتی است. این سوله ها را می ‌توان در دسته سوله های صنعتی مدرن قرار داد؛ چرا که طرفداران ساخت این سازه ها معمولاً صاحبان کسب و کارهای تولیدی و خدماتی هستند.

پروژه های اجرایی سوله توسط شرکت سازه های فلزی آذرمی
ساخت سوله یو بی ام


 سخن پایانی

برای سفارش ساخت سوله یو بی ام نیاز به رعایت یک سری از نکات و کسب اطلاعات بیشتر دارید. نه تنها ساخت سوله های سبک، بلکه ساخت سایر سوله ها نیز نیاز به دفترچه محاسبات سوله دارند. تعیین کردن موقعیت ساخت سوله، مشورت با یک شرکت معتبر سوله سازی، محاسبه هزینه های نهایی ساخت سوله، هزینه های جانبی و دستمزدها، تامین مصالح اولیه،  مهمترین اصولی است که در ساخت سوله ها رعایت می شوند.

شرکت های سوله سازی با جلساتی که با مشتری خرید سوله برگزار می کنند، درباره تمام موارد فوق صحبت می کنند. فاکتورهای فوق همچنین در قیمت کل سوله تاثیر می گذارند. نحوه اتصال سازه و همچنین در نظر گرفتن شرایط اقلیمی همان منطقه و بررسی پدیده هایی که به طور طبیعی رخ می دهند، بر عهده کارشناسان و مهندسان سوله سازی است. اگر به دنبال بهترین سوله یو بی ام هستید، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.