13
آگوست

مزیت های سازه های فولادی

فولاد فقط در سازه های فولادی عظیم و آسمانخراشها بکار برده نمیشود.اینکه چرا یک سازه فولادی از ابتدا تا انتها جذاب بنظر می رسد دلایل گوناگونی دارد.از جمله میتوان به پایداری ,توان خرید و دوام سازه ای اشاره کرد.

۱-فولاد از چوب سبکتر است !

در ابتدا ممکن است عجیب بنظر برسد وقتی وزن یک تکه ۲*۴ چوب را با یک تکه ۲*۴ فولاد مقایسه کنید که البته وزن آهن بخاطر چگالی آن از وزن چوب بیشتر است.ولی در حالت ساخت و فرم دهی تقریبا همیشه طراحی یک تیر فولادی از طراحی یک تیر چوبی سبکتر میباشد.که این مساله باعث کاهش هزینه حمل شده و براحتی میتواند فوندانسیون و سازه های تکمیلی مورد نیاز سازه را کاهش و باعث کاهش بودجه پروژه شود.

۲-سرعت ساخت شما با فولاد بیشتر است.

زمان همیشه مساوی پول میباشد.این قضیه باعث شده است تا مشتریان, پروژه های خود را زودتر از موعد با قیمتی پایین تر از قیمت تمام شده بخواهند.ساخت و حمل سریع پروژه میتواند کابوسی برای طراحان و سازندگان و کارگران شود.از این جهت که ساخت سریع میتواند منجر به ساخت ساختمانهایی نا ایمن شود که استانداردهای لازم را ندارند.
” تمام این موارد با فولاد تغییر میکند.” قطعات فولادی از قبل در محل ساخت برای طراحی های خاص مهندسی میشوند و به بیرون حمل و آماده برای نصب میشوند.این امر سرعت ساخت را بالا برده و کامل کردن پروژه هایی با مقیاس عظیم را در عرض چند هفته ممکن میسازد.بدلیل اینکه مراحل تولید به دقت تحت کنترل کیفی میباشند, مدیران پروژه توجه خود را روی مسایل دیگری میگذارند و بنابراین قطعات آماده و مونتاژ شده احتیاجی به محاسبه و برش در محل ندارند.همچنین خطاهای انسانی در محاسبات از بین رفته و باعث کاهش زمان در محاسبات مجدد, برش و نصب میگردد.

۳-با فولاد در پول خود صرفه جویی کنید.

بیشتر هزینه های شما در قسمت کارگر و زمان ساخت صرفه جویی میشود.بهرحال ساخت سازه ای فولادی یکبار و برای همیشه پول شما را ذخیره میکند.
-فولاد قابل بازیافت است.
-فولاد بسیار مقاوم میباشد و نیاز کمی به تعمیر دارد.
-نوآوری در تولید فولاد و رقابتی بزرگتر برای بالابردن درخواست سازه های فولادی, قیمت فولاد را نسبت به قیمت آن در طول بیست سال اخیر کاهش داده است.
-بخاطر تحمل بادهای مرتفع, بار برف سنگین,آتش و فعالیتهای زمین لرزه ای به همراه مقاومت در برابر جانوران موذی و پوسیدگی, شرکت های بیمه ای معمولا پیشنهاد قیمت پایین تری را برای سازه های فولادی دارند.
-ساخت سریع یعنی بازپرداخت کوتاه تر وامها.

۴-فولاد چندکاربردی است.

کاربردهای گوناگون فولاد غیرقابل رقابت است.از امکان فولادهای سازه ای در شکل گیری مجازی به هر شکلی گرفته تا توانایی های خارجی برای مدل های بام پوش و دیوارپوش های چوب مانند.

۵-آمیختن فولاد و چوب.

اینجا عرصه ای است که پیوند این دو به خوبی بکار می آید.در حالیکه صاحبان خانه ها ایده مقاومت و کاربرد های فولاد را دوست دارند, در عین حال نگران فاصله گرفتن از چوب نیز هستند.در نتیجه خیلی از شرکتهای سازنده, ساختمانهای فلزی-چوبی را پیشنهاد میدهند که مزیت مقاومت و پایداری فولاد با خاصیت عایق بودن چوب آمیخته شده است.

۶-فولاد دوست محیط زیست میباشد.

فولاد از مواد قابل بازیافت درست شده است که میتواند بعد از طول عمر خود بازیافت شود که ازجمله دلایلی است که سازندگان را به سمت صدور گواهی خانه های سبز نزدیک میکند.

ترجمه: اشکان لطفعلیان